Ratings

MetaCritic Rating 51%
TMDB Rating 5.7
IMDB Rating 5.9
RottenTomatoes Rating 38%

Financials

Revenue: $105,316,267

Budget: $88,000,000

Profit: + $17,316,267


Movie Details

Tag Line: Eliminating Evil Since 1812.

Status: Released

Average Rating: 6

Release Date: Aug 26, 2005

Rating: PG-13

Run Time: 1h 58m

Original Language: English

Website: -

Production Countries: Czech Republic , United Kingdom , United States of America

Production Companies: Revolution Sun Studios , The Weinstein Company , Summit Entertainment , Atlas Entertainment , Mosaic Media Group , Reforma Films , Dimension Films , Metro-Goldwyn-Mayer


Genres


Keywords


People Rated This

None of your friends have rated this title yet

Synopsis

Folklore collectors and con artists, Jake and Will Grimm, travel from village to village pretending to protect townsfolk from enchanted creatures and performing exorcisms. However, they are put to the test when they encounter a real magical curse in a haunted forest with real magical beings, requiring genuine courage.


Main Cast

Heath Ledger

Heath Ledger

Jacob Grimm

Age : 28 | Popularity : 39%

Matt Damon

Matt Damon

Wilhelm Grimm

Age : 49 | Popularity : 50%

Mackenzie Crook

Mackenzie Crook

Hidlick

Age : 48 | Popularity : 9%

Roger Ashton-Griffiths

Roger Ashton-Griffiths

Mayor

Age : 63 | Popularity : 12%

Peter Stormare

Peter Stormare

Cavaldi

Age : 66 | Popularity : 53%

Jonathan Pryce

Jonathan Pryce

Delatombe

Age : 73 | Popularity : 22%

Monica Bellucci

Monica Bellucci

Mirror Queen

Age : 55 | Popularity : 38%

Lena Headey

Lena Headey

Angelika

Age : 46 | Popularity : 55%


Crew

Department Role Name
Writing Screenplay
Terry Gilliam
Terry Gilliam
Ehren Kruger
Ehren Kruger
Tony Grisoni
Tony Grisoni
Directing Director
Terry Gilliam
Terry Gilliam
Second Unit Director
Michele Soavi
Michele Soavi
Continuity
Liz West
Liz West
Script Supervisor
Nikki Clapp
Nikki Clapp
First Assistant Director
Mishka Cheyko
Mishka Cheyko
Second Assistant Director
Richard Graysmark
Richard Graysmark
Second Second Assistant Director
Martina Götthansova
Martina Götthansova
Action Director
Pete White
Pete White
Third Assistant Director
Nathan Holmes
Nathan Holmes
Production Producer
Charles Roven
Charles Roven
Daniel Bobker
Daniel Bobker
Casting
Irene Lamb
Irene Lamb
Executive Producer
Bob Weinstein
Bob Weinstein
Harvey Weinstein
Harvey Weinstein
Jonathan Gordon
Jonathan Gordon
John D. Schofield
John D. Schofield
Andrew Rona
Andrew Rona
Chris McGurk
Chris McGurk
Associate Producer
Michel Cheyko
Michel Cheyko
Unit Production Manager
Roberto Malerba
Roberto Malerba
Assistant Production Coordinator
Damian Anderson
Damian Anderson
Co-Producer
Jake Myers
Jake Myers
Michael Solinger
Michael Solinger
Executive In Charge Of Post Production
Tim Clawson
Tim Clawson
Production Manager
Ondrej Slama
Ondrej Slama
ADR Voice Casting
Vanessa Baker
Vanessa Baker
Location Manager
Jiri Krejcir
Jiri Krejcir
Production Coordinator
Karen McLuskey
Karen McLuskey
Production Assistant
Duncan Burbidge
Duncan Burbidge
Key Production Assistant
Petr Šplíchal
Petr Šplíchal
Production Executive
Aleš Komárek
Aleš Komárek
Production Secretary
Markéta Porubová
Markéta Porubová
Assistant Accountant
Linda Bowen
Linda Bowen
Post Production Coordinator
Samantha Lynch
Samantha Lynch
Location Assistant
Vladimir Seiml
Vladimir Seiml
Key Set Production Assistant
Pavel Berka
Pavel Berka
Production Driver
Josef Dytrych
Josef Dytrych
Costume & Make-Up Costume Design
Gabriella Pescucci
Gabriella Pescucci
Carlo Poggioli
Carlo Poggioli
Makeup Designer
Christine Beveridge
Christine Beveridge
Hair Designer
Vera Mitchell
Vera Mitchell
Wig Designer
Vera Mitchell
Vera Mitchell
Prosthetic Makeup Artist
Karl Derrick
Karl Derrick
Hairstylist
Desideria Corridoni
Desideria Corridoni
Costume Supervisor
Sarka Zvolenska
Sarka Zvolenska
Set Costumer
Maria Hubackova
Maria Hubackova
Wardrobe Supervisor
Gregory B. Peña
Gregory B. Peña
Makeup Artist
Polly Earnshaw
Polly Earnshaw
Dresser
Barnaby Smith
Barnaby Smith
Assistant Costume Designer
Flora Brancatella
Flora Brancatella
Seamstress
Milena Adamová
Milena Adamová
Set Dressing Artist
Jaroslav Fiala
Jaroslav Fiala
Contact Lens Technician
Jemma Scott-Knox-Gore
Jemma Scott-Knox-Gore
Costume Illustrator
Flora Borrelli
Flora Borrelli
Wardrobe Master
Alfredo Bocci
Alfredo Bocci
Editing Editor
Lesley Walker
Lesley Walker
First Assistant Editor
Martin Corbett
Martin Corbett
Color Timer
David Rees
David Rees
Digital Intermediate Producer
Matt Adams
Matt Adams
Digital Colorist
Vincent Narduzzo
Vincent Narduzzo
Negative Cutter
Mark Wright
Mark Wright
Colorist
Brano Danis
Brano Danis
Assistant Editor
Julian May
Julian May
Visual Effects Visual Effects Supervisor
Kent Houston
Kent Houston
Visual Effects Producer
Sophie Leclerc
Sophie Leclerc
Visual Effects Coordinator
James Madigan
James Madigan
Special Effects Supervisor
Mike Kelt
Mike Kelt
Digital Compositors
Craig Rowe
Craig Rowe
Senior Modeller
Alistair Bell
Alistair Bell
Rotoscoping Artist
Emeline Tedder
Emeline Tedder
Matte Painter
Jim Bowers
Jim Bowers
Senior Animator
Bil Van Ness
Bil Van Ness
Art Supervising Art Director
Keith Pain
Keith Pain
Production Design
Guy Dyas
Guy Dyas
Art Direction
Jiří Sternwald
Jiří Sternwald
Frank Walsh
Frank Walsh
Andy Thomson
Andy Thomson
Set Decoration
Guy Hendrix Dyas
Guy Hendrix Dyas
Judy Farr
Judy Farr
Greensman
Roger Holden
Roger Holden
Property Master
Raymond Perry
Raymond Perry
Construction Coordinator
Steve Bohan
Steve Bohan
Property Buyer
Corina Burrough
Corina Burrough
Art Department Coordinator
Lucie Jalovecka
Lucie Jalovecka
Assistant Art Director
Dominique Arcadio
Dominique Arcadio
Painter
David Haberfield
David Haberfield
Production Illustrator
Jan Blazicek
Jan Blazicek
Sculptor
Jim Buchan
Jim Buchan
Standby Painter
Andrej Kostic
Andrej Kostic
Draughtsman
Marek Bartak
Marek Bartak
Key Carpenter
Seamus O'Sullivan
Seamus O'Sullivan
Title Designer
Pauline Hume
Pauline Hume
Camera Director of Photography
Newton Thomas Sigel
Newton Thomas Sigel
Additional Photography
Nicola Pecorini
Nicola Pecorini
Steadicam Operator
Jaromír Kalina
Jaromír Kalina
Camera Operator
Pete Cavaciuti
Pete Cavaciuti
Clapper Loader
Richard Copeman
Richard Copeman
Assistant Camera
Dane Clarke
Dane Clarke
Focus Puller
Steve Brooke Smith
Steve Brooke Smith
Additional Camera
Jan Šťastný
Jan Šťastný
First Assistant Camera
Jimmy E. Jensen
Jimmy E. Jensen
Second Assistant Camera
Jan Cabalka
Jan Cabalka
Best Boy Grip
Massimiliano Dessena
Massimiliano Dessena
Camera Intern
Rebecca Steel Roven
Rebecca Steel Roven
Key Grip
Giampaolo Bagala
Giampaolo Bagala
Grip
Hynek Jecha
Hynek Jecha
Camera Loader
Tomas Munzberger
Tomas Munzberger
Camera Trainee
Christopher Dolphin
Christopher Dolphin
Sound Production Sound Mixer
Ivan Sharrock
Ivan Sharrock
Original Music Composer
Dario Marianelli
Dario Marianelli
Orchestrator
Benjamin Wallfisch
Benjamin Wallfisch
Conductor
Benjamin Wallfisch
Benjamin Wallfisch
Sound Effects Editor
Alastair Sirkett
Alastair Sirkett
Music Editor
James Bellamy
James Bellamy
Foley Artist
Felicity Cottrell
Felicity Cottrell
ADR Editor
Nick Lowe
Nick Lowe
Dolby Consultant
Chris Sturmer
Chris Sturmer
Supervising Sound Editor
Ian Wilson
Ian Wilson
Sound Mixer
Petr Forejt
Petr Forejt
Music Supervisor
Maggie Rodford
Maggie Rodford
Boom Operator
Barry O'Sullivan
Barry O'Sullivan
Dialogue Editor
Gordon Brown
Gordon Brown
First Assistant Sound Editor
Robin Knapp
Robin Knapp
ADR Recordist
James Bennett
James Bennett
ADR Mixer
Eric Thompson
Eric Thompson
Foley Recordist
Mark Lafbery
Mark Lafbery
Music Coordinator
Tatjana Cechovska
Tatjana Cechovska
Crew Utility Stunts
Stephen Bridgewater
Stephen Bridgewater
Cableman
Tomáš Červenka
Tomáš Červenka
Stand In
Johnny Cicco
Johnny Cicco
Stunt Double
Jiří Bednář
Jiří Bednář
Second Unit
Vladimir Nemecek
Vladimir Nemecek
Armorer
Stéphane Linet
Stéphane Linet
Digital Effects Producer
Diane Kingston
Diane Kingston
Scenic Artist
Stanislav Suva
Stanislav Suva
Transportation Coordinator
Silvie Janculová
Silvie Janculová
Unit Publicist
Patric Scott
Patric Scott
Dialogue Coach
Gerry Grennell
Gerry Grennell
Special Effects Coordinator
Zuzana Milfort
Zuzana Milfort
Chef
Jon D. Harris
Jon D. Harris
Digital Effects Supervisor
John Paul Docherty
John Paul Docherty
Special Effects Technician
Darren J. Perry
Darren J. Perry
Visual Effects Editor
Jeremy Hume
Jeremy Hume
Additional Music
Craig Braginsky
Craig Braginsky
Animatronics Designer
Gustav Hoegen
Gustav Hoegen
Carpenter
Milos Cerny
Milos Cerny
Driver
Martin Cerny
Martin Cerny
Loader
Marek Havel
Marek Havel
Set Production Assistant
Mike Bocek
Mike Bocek
Stunt Coordinator
Jiří Kuba
Jiří Kuba
Systems Administrators & Support
Nadine Buckley
Nadine Buckley
Special Effects Assistant
Julian Butterfield
Julian Butterfield
Catering
Eda Raban
Eda Raban
Chaperone
Jacqueline T. Green
Jacqueline T. Green
Lighting Rigging Grip
Michal Houzvicka
Michal Houzvicka
Best Boy Electric
Daniele Cafolla
Daniele Cafolla
Electrician
Tomas Beseda
Tomas Beseda
Gaffer
Ondrej Bocek
Ondrej Bocek
Lighting Artist
Cinzia Pegorin
Cinzia Pegorin
Rigging Gaffer
Kamil Zvonicek
Kamil Zvonicek
Department Role Name

Join the discussion

Please Log in to comment