Ratings

MetaCritic Rating 60%
TMDB Rating 6.8
IMDB Rating 7
RottenTomatoes Rating 65%

Financials

Revenue: $189,198,313

Budget: $66,000,000

Profit: + $123,198,313


Movie Details

Tag Line: Fight the Future

Status: Released

Average Rating: 7

Release Date: Jun 19, 1998

Rating: PG-13

Run Time: 2h 01m

Original Language: English

Website: -

Production Countries: Canada , United States of America

Production Companies: 20th Century Fox , Ten Thirteen Productions


Genres


Keywords


People Rated This

None of your friends have rated this title yet

Synopsis

Mulder and Scully, now taken off the FBI's X Files cases, must find a way to fight the shadowy elements of the government to find out the truth about a conspiracy that might mean the alien colonization of Earth.


Main Cast

David Duchovny

David Duchovny

Agent Fox Mulder

Age : 62 | Popularity : 24%

Gillian Anderson

Gillian Anderson

Agent Dana Scully

Age : 54 | Popularity : 22%

Mitch Pileggi

Mitch Pileggi

Assistant Director Walter Skinner

Age : 70 | Popularity : 28%

William B. Davis

William B. Davis

The Cigarette-Smoking Man

Age : 84 | Popularity : 11%

John Neville

John Neville

The Well-Manicured Man

Age : 86 | Popularity : 13%

Martin Landau

Martin Landau

Kurtzweil

Age : 89 | Popularity : 11%

Jeffrey DeMunn

Jeffrey DeMunn

Bronschweig

Age : 75 | Popularity : 6%

Dean Haglund

Dean Haglund

Langly

Age : 57 | Popularity : 5%


Crew

Department Role Name
Costume & Make-Up Costume Design
Marlene Stewart
Marlene Stewart
Prosthetic Makeup Artist
Lance Anderson
Lance Anderson
Key Makeup Artist
Gino Crognale
Gino Crognale
Key Costumer
Helen Monaghan
Helen Monaghan
Costume Supervisor
John Casey
John Casey
Key Hair Stylist
Kerry Mendenhall
Kerry Mendenhall
Makeup Supervisor
Michael Mills
Michael Mills
Set Dressing Artist
Ronnie Lombard
Ronnie Lombard
Set Costumer
Nancy Collini
Nancy Collini
Wardrobe Supervisor
Janet Tebrooke
Janet Tebrooke
Crew Digital Supervisor
Greg Strause
Greg Strause
Stunt Double
Heather Burton
Heather Burton
Makeup Effects
Alec Gillis
Alec Gillis
Special Effects Coordinator
Paul J. Lombardi
Paul J. Lombardi
Transportation Co-Captain
Maxwell R. Johnson II
Maxwell R. Johnson II
Stunt Coordinator
Tim A. Davison
Tim A. Davison
Visual Effects Editor
Pamela Choules
Pamela Choules
Unit Publicist
Alex L. Worman
Alex L. Worman
Transportation Coordinator
Steve Duncan
Steve Duncan
Driver
Don Poole
Don Poole
Stand In
Fred Fein
Fred Fein
Stunts
Brian Bennett
Brian Bennett
Digital Effects Supervisor
Peter Koczera
Peter Koczera
Aerial Coordinator
David Paris
David Paris
Transportation Captain
Howard Bachrach
Howard Bachrach
Video Assist Operator
Mark Suveg
Mark Suveg
Craft Service
Derek Hurd
Derek Hurd
Carpenter
Damian 'Rocky' Polito
Damian 'Rocky' Polito
Post Production Assistant
Robert Mendoza
Robert Mendoza
Propmaker
Samuel H. Adams
Samuel H. Adams
Set Medic
Todd J. Adelman
Todd J. Adelman
Set Production Assistant
Rachel Flackett
Rachel Flackett
Special Effects Technician
Jan Beran
Jan Beran
Special Effects Assistant
Scott D. Mattson
Scott D. Mattson
Technical Advisor
William O. Heaton
William O. Heaton
Directing First Assistant Director
Josh McLaglen
Josh McLaglen
Director
Rob Bowman
Rob Bowman
Second Second Assistant Director
Rich Sickler
Rich Sickler
Script Supervisor
Tricia Ronten
Tricia Ronten
Second Unit Director
William H. Burton Jr.
William H. Burton Jr.
Additional Third Assistant Director
Renato De Cotiis
Renato De Cotiis
Third Assistant Director
Phil Booth
Phil Booth
Art Set Decoration
Jackie Carr
Jackie Carr
Production Design
Christopher Nowak
Christopher Nowak
Art Direction
Gregory Bolton
Gregory Bolton
Hugo Santiago
Hugo Santiago
Supervising Art Director
Marc Fisichella
Marc Fisichella
Graphic Designer
Susan A. Burig
Susan A. Burig
Concept Artist
Tim Flattery
Tim Flattery
Assistant Art Director
Dins W. W. Danielsen
Dins W. W. Danielsen
Construction Coordinator
Bill Iiams
Bill Iiams
Set Designer
Fanée Aaron
Fanée Aaron
Art Department Coordinator
Patti McNulty
Patti McNulty
Production Illustrator
Jim Martin
Jim Martin
Assistant Property Master
Howard Fannon
Howard Fannon
Swing
Max E. Brehme
Max E. Brehme
Property Master
Mike Carrillo
Mike Carrillo
Leadman
Tim Donelan
Tim Donelan
Storyboard Artist
Robb Bihun
Robb Bihun
Location Scout
Carrie L.A.
Carrie L.A.
Art Department Assistant
Jennifer Jaafar
Jennifer Jaafar
Painter
Michael Gates
Michael Gates
Standby Painter
James N. Delaplane
James N. Delaplane
Set Dressing Buyer
Jill Hall
Jill Hall
Title Designer
Ramsey McDaniel
Ramsey McDaniel
Camera Assistant Camera
Tom Gleason
Tom Gleason
Director of Photography
Ward Russell
Ward Russell
Additional Photography
Lloyd Ahern II
Lloyd Ahern II
Still Photographer
Merrick Morton
Merrick Morton
Camera Operator
Mark La Bonge
Mark La Bonge
First Assistant Camera
Brad Edmiston
Brad Edmiston
Second Assistant Camera
Michael Cassidy
Michael Cassidy
Best Boy Grip
Chad C. Barrow
Chad C. Barrow
Aerial Camera Technician
Phil Bowen
Phil Bowen
Focus Puller
Merritt Gold
Merritt Gold
Dolly Grip
Rick Kangrga
Rick Kangrga
Key Grip
James Sweet
James Sweet
Grip
Jason Bell
Jason Bell
Camera Loader
Matthew A. Del Ruth
Matthew A. Del Ruth
Clapper Loader
Jamie Sewell
Jamie Sewell
Production Casting
Meg Liberman
Meg Liberman
Producer
Chris Carter
Chris Carter
Daniel Sackheim
Daniel Sackheim
Associate Producer
Mary Astadourian
Mary Astadourian
Executive Producer
Lata Ryan
Lata Ryan
Unit Production Manager
David Womark
David Womark
Casting Assistant
Angela Terry
Angela Terry
Location Manager
Michael J. Burmeister
Michael J. Burmeister
Assistant Production Coordinator
Jennifer S. Deayton
Jennifer S. Deayton
Production Supervisor
Doris Donnenberg
Doris Donnenberg
Additional Casting
Patrick Rush
Patrick Rush
Production Accountant
Stevie Lazo
Stevie Lazo
Production Coordinator
Dina Farnell
Dina Farnell
Production Manager
Perry Petrzilka
Perry Petrzilka
Assistant Accountant
Ricky Cuevas
Ricky Cuevas
Key Set Production Assistant
Anna Bradley
Anna Bradley
Second Assistant Accountant
Shaun M. McGovern
Shaun M. McGovern
Assistant Location Manager
Timothy Falconer
Timothy Falconer
Location Assistant
David M. Wermus
David M. Wermus
Accountant
Linda Gregory
Linda Gregory
First Assistant Accountant
Kelly Richards Ralston
Kelly Richards Ralston
Payroll Accountant
Julie Ann Moyeda
Julie Ann Moyeda
Production Assistant
Dave Casella
Dave Casella
Production Secretary
John Nein
John Nein
Writing Screenplay
Chris Carter
Chris Carter
Story
Chris Carter
Chris Carter
Frank Spotnitz
Frank Spotnitz
Sound Original Music Composer
Mark Snow
Mark Snow
Conductor
Mark Snow
Mark Snow
Sound
Rodger Pardee
Rodger Pardee
ADR Supervisor
R.J. Kizer
R.J. Kizer
Foley Mixer
David Betancourt
David Betancourt
Foley Artist
Dawn Lunsford
Dawn Lunsford
Dolby Consultant
Mark Kenna
Mark Kenna
Music Editor
Jeff Charbonneau
Jeff Charbonneau
Dialogue Editor
Susan Dawes
Susan Dawes
Assistant Sound Editor
Blake R. Cornett
Blake R. Cornett
Supervising Sound Editor
John A. Larsen
John A. Larsen
Sound Effects Editor
Paul Apted
Paul Apted
Sound Recordist
Craig Heath
Craig Heath
Additional Sound Re-Recording Mixer
James Bolt
James Bolt
ADR Mixer
Jeff Hamon
Jeff Hamon
Sound Designer
Paul Urmson
Paul Urmson
Sound Mixer
Geoffrey Patterson
Geoffrey Patterson
Orchestrator
Jonathan Sacks
Jonathan Sacks
Boom Operator
Mark Steinbeck
Mark Steinbeck
Music Supervisor
David Was
David Was
ADR Recordist
Diane Linn
Diane Linn
Foley Recordist
Carrie Cashman
Carrie Cashman
Editing Editor
Stephen Mark
Stephen Mark
Color Timer
Dennis McNeill
Dennis McNeill
Negative Cutter
Gary Burritt
Gary Burritt
First Assistant Editor
Margaret Adachi
Margaret Adachi
Project Manager
Stephen Sobisky
Stephen Sobisky
Assistant Editor
Jeff Cahn
Jeff Cahn
Visual Effects Visual Effects Supervisor
Mat Beck
Mat Beck
Additional Visual Effects
Erik Henry
Erik Henry
Visual Effects Producer
Matthew Ferro
Matthew Ferro
Special Effects Supervisor
Stan Blackwell
Stan Blackwell
Senior Animator
Erik Liles
Erik Liles
Compositing Artist
Travis Baumann
Travis Baumann
Digital Compositors
Kenneth Au
Kenneth Au
Visual Effects
Fred Simon
Fred Simon
Visual Effects Coordinator
Daphne Dentz
Daphne Dentz
2D Supervisor
Edwin Rivera
Edwin Rivera
2D Artist
Miyuki Takahashi
Miyuki Takahashi
VFX Artist
Christopher Leone
Christopher Leone
Visual Effects Production Assistant
Jim Cashman
Jim Cashman
Lighting Gaffer
Carl Boles
Carl Boles
Rigging Gaffer
Mike Amorelli
Mike Amorelli
Lighting Technician
Jenna Abrahamson-Minardi
Jenna Abrahamson-Minardi
Best Boy Electric
Mark Ballentine
Mark Ballentine
Electrician
Harold Groshon
Harold Groshon
Rigging Grip
Pasquale Attanasio
Pasquale Attanasio
Chief Lighting Technician
Jerry Solomon
Jerry Solomon
Department Role Name

Join the discussion

Please Log in to comment