Ratings

MetaCritic Rating 59%
TMDB Rating 6.9
IMDB Rating 7.1
RottenTomatoes Rating 57%

Financials

Revenue: $347,234,916

Budget: $120,000,000

Profit: + $227,234,916


Movie Details

Tag Line: Laws are made to be broken.

Status: Released

Average Rating: 7

Release Date: Jul 15, 2004

Rating: PG-13

Run Time: 1h 55m

Original Language: English

Website: -

Production Countries: United States of America , Germany

Production Companies: Mediastream Vierte Film GmbH & Co. Vermarktungs KG , Davis Entertainment , Laurence Mark Productions , Canlaws Productions , 20th Century Fox , Overbrook Entertainment


Genres


Keywords


People Rated This

None of your friends have rated this title yet

Synopsis

In 2035, where robots are common-place and abide by the three laws of robotics, a techno-phobic cop investigates an apparent suicide. Suspecting that a robot may be responsible for the death, his investigation leads him to believe that humanity may be in danger.


Main Cast

Will Smith

Will Smith

Del Spooner

Age : 51 | Popularity : 53%

Bridget Moynahan

Bridget Moynahan

Susan Calvin

Age : 48 | Popularity : 22%

Alan Tudyk

Alan Tudyk

Sonny

Age : 49 | Popularity : 30%

James Cromwell

James Cromwell

Dr. Alfred Lanning

Age : 80 | Popularity : 11%

Bruce Greenwood

Bruce Greenwood

Lawrence Robertson

Age : 63 | Popularity : 19%

Shia LaBeouf

Shia LaBeouf

Farber

Age : 33 | Popularity : 69%

Chi McBride

Chi McBride

Lt. John Bergin

Age : 58 | Popularity : 13%

Jerry Wasserman

Jerry Wasserman

Baldez

Age : 74 | Popularity : 15%


Crew

Department Role Name
Production Casting
Jeanne McCarthy
Jeanne McCarthy
Heike Brandstatter
Heike Brandstatter
Coreen Mayrs
Coreen Mayrs
Juel Bestrop
Juel Bestrop
Producer
John Davis
John Davis
Wyck Godfrey
Wyck Godfrey
Laurence Mark
Laurence Mark
Topher Dow
Topher Dow
Michael Lee Baron
Michael Lee Baron
Executive Producer
Will Smith
Will Smith
Anthony Romano
Anthony Romano
Michel Shane
Michel Shane
James Lassiter
James Lassiter
Casting Consultant
Billy DaMota
Billy DaMota
Unit Production Manager
Barbara Kelly
Barbara Kelly
Casting Associate
Blythe Cappello
Blythe Cappello
First Assistant Accountant
Kathy Edwards
Kathy Edwards
Co-Producer
Steven R. McGlothen
Steven R. McGlothen
Associate Producer
John Kilkenny
John Kilkenny
Casting Coordinator
Errin Lally
Errin Lally
Post Production Coordinator
Chris McClintock
Chris McClintock
Production Manager
Mary Guilfoyle
Mary Guilfoyle
Key Set Production Assistant
Vincent Dela Luna
Vincent Dela Luna
Location Manager
Al Nolan-Cohn
Al Nolan-Cohn
Production Accountant
Maureen 'Mo' Crutchfield
Maureen 'Mo' Crutchfield
Production Coordinator
Penny Rogers
Penny Rogers
Production Supervisor
Eric Fox Hays
Eric Fox Hays
Casting Assistant
James McKenzie Moore
James McKenzie Moore
Production Assistant
Evan Allen
Evan Allen
Nazima Nagdee
Nazima Nagdee
Production Executive
Michael Taylor
Michael Taylor
Assistant Location Manager
Jason Collier
Jason Collier
Location Production Assistant
Dustin Bouchard
Dustin Bouchard
Assistant Accountant
Colette Jost
Colette Jost
First Assistant Production Coordinator
Danny McNair
Danny McNair
General Manager
Matt Bauer
Matt Bauer
Head of Production
Jeff Swenty
Jeff Swenty
Payroll Accountant
Jill Anderson
Jill Anderson
Production Driver
Bruce Scott
Bruce Scott
Researcher
Karam Khan
Karam Khan
Second Assistant Production Coordinator
Spencer Hon Lui
Spencer Hon Lui
Travel Coordinator
Jill Armstrong
Jill Armstrong
Editing Editor
William Hoy
William Hoy
Armen Minasian
Armen Minasian
Richard Learoyd
Richard Learoyd
Additional Editing
Neil Travis
Neil Travis
Color Timer
Jim Passon
Jim Passon
Digital Intermediate
Phil Greig
Phil Greig
Associate Editor
Matt Villa
Matt Villa
Digital Intermediate Colorist
Skip Kimball
Skip Kimball
First Assistant Editor
Liza D. Espinas
Liza D. Espinas
Negative Cutter
Gary Burritt
Gary Burritt
Assistant Editor
Alexander Garcia
Alexander Garcia
Art Production Design
Patrick Tatopoulos
Patrick Tatopoulos
Art Direction
Chris August
Chris August
Helen Jarvis
Helen Jarvis
Set Decoration
Lin MacDonald
Lin MacDonald
Set Decoration Buyer
Michael Webb
Michael Webb
Conceptual Illustrator
Milena Zdravkovic
Milena Zdravkovic
Construction Coordinator
Thom Wells
Thom Wells
Assistant Art Director
Kendelle Elliott
Kendelle Elliott
Property Master
Dan Sissons
Dan Sissons
Art Department Assistant
Jaydene Maryk
Jaydene Maryk
Lead Painter
Janette Hyland
Janette Hyland
Art Department Coordinator
Franziska Keller
Franziska Keller
Painter
Mark N. Tompkins
Mark N. Tompkins
Sheila Thomas
Sheila Thomas
Location Scout
Mark Gamache
Mark Gamache
Assistant Property Master
Antonio Germinario
Antonio Germinario
Conceptual Design
Howard Lau
Howard Lau
Construction Foreman
Jim Birkel
Jim Birkel
Leadman
Eldon Coney
Eldon Coney
Sculptor
Melanie Cassidy
Melanie Cassidy
Set Designer
Michael Elkan
Michael Elkan
Storyboard Artist
James Doh
James Doh
Construction Buyer
G. Scott Stewart
G. Scott Stewart
Graphic Designer
Sally Hudson
Sally Hudson
Swing
Wilton Higgins
Wilton Higgins
First Assistant Property Master
Michelle Hendriksen
Michelle Hendriksen
Set Decorating Coordinator
Lee Campbell
Lee Campbell
Sound Original Music Composer
Marco Beltrami
Marco Beltrami
Sound Designer
Craig Berkey
Craig Berkey
Erik Aadahl
Erik Aadahl
Foley
Stu Bernstein
Stu Bernstein
Foley Mixer
David Betancourt
David Betancourt
Sound Recordist
Tim Gomillion
Tim Gomillion
First Assistant Sound Editor
Galen Goodpaster
Galen Goodpaster
Sound Re-Recording Mixer
Paul Massey
Paul Massey
Foley Supervisor
John Murray
John Murray
ADR Mixer
Charleen Richards
Charleen Richards
ADR Supervisor
Michael Haight
Michael Haight
Dialogue Editor
Susan Dawes
Susan Dawes
Dave Kulczycki
Dave Kulczycki
Sound Effects Editor
Jay Wilkinson
Jay Wilkinson
Second Assistant Sound
Blake R. Cornett
Blake R. Cornett
Supervising Sound Editor
John A. Larsen
John A. Larsen
Music Editor
Alex Gibson
Alex Gibson
ADR Engineer
Derek Casari
Derek Casari
Boom Operator
Jeff MacFarlane
Jeff MacFarlane
Sound Mixer
James Kusan
James Kusan
Sound
Matt Willoughby-Price
Matt Willoughby-Price
Sound Assistant
Greg Hewett
Greg Hewett
Foley Artist
Dawn Fintor
Dawn Fintor
ADR Recordist
Marc Hayes
Marc Hayes
Writing Screenplay
Akiva Goldsman
Akiva Goldsman
Jeff Vintar
Jeff Vintar
Screenstory
Jeff Vintar
Jeff Vintar
Book
Isaac Asimov
Isaac Asimov
Story Editor
Marc Marcum
Marc Marcum
Camera Director of Photography
Simon Duggan
Simon Duggan
Steadicam Operator
David Crone
David Crone
Underwater Camera
Ian Seabrook
Ian Seabrook
Still Photographer
Ava Gerlitz
Ava Gerlitz
Helicopter Camera
Ralph Mendoza
Ralph Mendoza
Libra Head Technician
Christopher Walsh
Christopher Walsh
Grip
Doug Reid
Doug Reid
Dolly Grip
Daryl Hartwell
Daryl Hartwell
Camera Trainee
Dave Ashcroft
Dave Ashcroft
Data Wrangler
Scott Edelstein
Scott Edelstein
Best Boy Grip
J. Norman Earle
J. Norman Earle
Second Assistant Camera
Sam Jones
Sam Jones
First Assistant Camera
Paul Taylor
Paul Taylor
Directing Director
Alex Proyas
Alex Proyas
Second Unit Director
Scott J. Ateah
Scott J. Ateah
Second Assistant Director
Paul Barry
Paul Barry
Assistant Director
Sam Harris
Sam Harris
Script Supervisor
Shelley Crawford
Shelley Crawford
Script Coordinator
Stephanie Kate Mitchell
Stephanie Kate Mitchell
Second Second Assistant Director
Tracey Poirier
Tracey Poirier
Third Assistant Director
David R. Baron
David R. Baron
Costume & Make-Up Costume Design
Liz Keogh
Liz Keogh
Prosthetic Supervisor
Bill Terezakis
Bill Terezakis
Hairstylist
Pierce Austin
Pierce Austin
Makeup Department Head
Stan Edmonds
Stan Edmonds
Assistant Costume Designer
Jana MacDonald
Jana MacDonald
First Assistant Makeup Artist
Tanya Howard
Tanya Howard
Hair Department Head
Angelina P. Cameron
Angelina P. Cameron
Key Hair Stylist
Katalin Lippay
Katalin Lippay
Truck Costumer
Andre Brouwer
Andre Brouwer
Makeup Artist
Leah Ehman
Leah Ehman
Costume Set Supervisor
Michelle Baines
Michelle Baines
Seamstress
Summer Eves
Summer Eves
Set Costumer
Tamaryn Lang
Tamaryn Lang
Set Dressing Artist
Tim Dagley
Tim Dagley
Costumer
Cathy Darby
Cathy Darby
Tailor
Savino Peragine
Savino Peragine
Costume Coordinator
Janice Swayze
Janice Swayze
Assistant Makeup Artist
Tamar Ouziel
Tamar Ouziel
Crew Video Assist Operator
George Collins
George Collins
Post Production Supervisor
Patrick Esposito
Patrick Esposito
Stunt Double
Christopher Gordon
Christopher Gordon
Stunt Coordinator
Scott J. Ateah
Scott J. Ateah
Stunts
Rikki Gagne
Rikki Gagne
Peter Cox
Peter Cox
Additional Music
Buck Sanders
Buck Sanders
Chef
Bob Bedard
Bob Bedard
CG Supervisor
Dan Lemmon
Dan Lemmon
Guy Williams
Guy Williams
Greg Butler
Greg Butler
Scenic Artist
John B. Keys
John B. Keys
Makeup Effects
Harlow MacFarlane
Harlow MacFarlane
Unit Publicist
Toni Atterbury
Toni Atterbury
Transportation Coordinator
Rob Vreugde
Rob Vreugde
Digital Effects Supervisor
John Andrew Berton Jr.
John Andrew Berton Jr.
Security
Terence Chase
Terence Chase
Score Engineer
Bill Talbott
Bill Talbott
Stand In
Andre Blair
Andre Blair
Visual Effects Editor
Jeff Beattie
Jeff Beattie
Telecine Colorist
Jill Allanson
Jill Allanson
Carpenter
Tor Baxter
Tor Baxter
Craft Service
Violet Barisoff
Violet Barisoff
Driver
Lawrence Albright
Lawrence Albright
Loader
Allison Beda
Allison Beda
Post-Production Manager
Anet Hambarsumian
Anet Hambarsumian
Software Engineer
Shane Cooper
Shane Cooper
Special Effects Coordinator
Mike Vézina
Mike Vézina
Systems Administrators & Support
Bill Ryder
Bill Ryder
Transportation Captain
Robert Buxton
Robert Buxton
Transportation Co-Captain
Shawn Henter
Shawn Henter
Motion Capture Artist
Valy Lungoccia
Valy Lungoccia
Digital Producer
Lisa Spence
Lisa Spence
Animal Coordinator
Dana Dubé
Dana Dubé
Aerial Coordinator
Michael Franck
Michael Franck
Special Effects Technician
Douglas W. Beard
Douglas W. Beard
Playback Coordinator
Darren Robertson
Darren Robertson
Technical Advisor
Ron Blecker
Ron Blecker
Post Production Assistant
Chera Bailey
Chera Bailey
Special Effects Assistant
Beck Carver
Beck Carver
Stunt Driver
Claire Webb
Claire Webb
Assistant Chef
Melanie Donohue
Melanie Donohue
Generator Operator
Mick Gray
Mick Gray
Security Coordinator
Larry Woodhouse
Larry Woodhouse
Visual Effects Animation Supervisor
Andrew R. Jones
Andrew R. Jones
Animation Coordinator
Clare Burgess
Clare Burgess
Visual Effects Coordinator
Charlene Eberle Douglas
Charlene Eberle Douglas
Visual Effects Supervisor
Erik Nash
Erik Nash
Joe Letteri
Joe Letteri
John Nelson
John Nelson
Dale Fay
Dale Fay
Visual Effects Production Manager
Ryan Stafford
Ryan Stafford
Visual Effects
Michael Leung
Michael Leung
Neacol Booth
Neacol Booth
Digital Effects Producer
Dan Foster
Dan Foster
2D Sequence Supervisor
G.G. Heitmann Demers
G.G. Heitmann Demers
3D Supervisor
Susie Kleis
Susie Kleis
Digital Compositors
Ted Andre
Ted Andre
I/O Supervisor
Robert Boas
Robert Boas
Visual Development
Jerome Platteaux
Jerome Platteaux
Visual Effects Producer
Sandra Almond
Sandra Almond
Pre-Visualization Coordinator
Lisa Turner
Lisa Turner
Senior Animator
Elisabeth Arko
Elisabeth Arko
CG Artist
Nicholas Boughen
Nicholas Boughen
Visual Effects Production Assistant
Tom Core
Tom Core
Animation Technical Director
William Dwelly
William Dwelly
Compositing Lead
Jean Lapointe
Jean Lapointe
Compositing Supervisor
Sonja Burchard
Sonja Burchard
Rotoscoping Artist
Anne Ritter
Anne Ritter
Lighting Gaffer
John Adams
John Adams
Lighting Artist
Tohda Asuka
Tohda Asuka
Electrician
Cliff Cenerini
Cliff Cenerini
Best Boy Electric
Robert Hicks
Robert Hicks
Lighting Technician
Cam Esau
Cam Esau
Rigging Gaffer
Rod Feldmeier
Rod Feldmeier
Rigging Grip
George Raymond Carter
George Raymond Carter
Key Rigging Grip
Gene Keigher
Gene Keigher
Department Role Name

Join the discussion

Please Log in to comment