Ratings

MetaCritic Rating 49%
TMDB Rating 6.3
IMDB Rating 6.7
RottenTomatoes Rating 38%

Financials

Revenue: $8,891,623

Budget: $28,000,000

Profit: - $-19,108,377


Movie Details

Tag Line: A Small Town on the Outskirts of Greatness.

Status: Released

Average Rating: 6

Release Date: Oct 1, 1999

Rating: R

Run Time: 1h 59m

Original Language: English

Website: -

Production Countries: Canada , United States of America

Production Companies: Baldwin/Cohen Productions , Rocking Chair Productions


Genres


Keywords


People Rated This

None of your friends have rated this title yet

Synopsis

In Mystery, Alaska, life revolves around the legendary Saturday hockey game at the local pond. But everything changes when the hometown team unexpectedly gets booked in an exhibition match against the New York Rangers. When quirky small-towners, slick promoters and millionaire athletes come together.


Main Cast

Russell Crowe

Russell Crowe

John Biebe

Age : 57 | Popularity : 41%

Hank Azaria

Hank Azaria

Charles Danner

Age : 56 | Popularity : 37%

Mary McCormack

Mary McCormack

Donna Biebe

Age : 52 | Popularity : 12%

Burt Reynolds

Burt Reynolds

Judge Walter Burns

Age : 82 | Popularity : 18%

Lolita Davidovich

Lolita Davidovich

Mary Jane Pitcher

Age : 59 | Popularity : 12%

Ron Eldard

Ron Eldard

'Skank' Marden

Age : 56 | Popularity : 30%

Colm Meaney

Colm Meaney

Mayor Scott Pitcher

Age : 67 | Popularity : 16%

Maury Chaykin

Maury Chaykin

Bailey Pruitt

Age : 61 | Popularity : 16%


Crew

Department Role Name
Sound Original Music Composer
Carter Burwell
Carter Burwell
Conductor
Carter Burwell
Carter Burwell
Supervising Sound Editor
George H. Anderson
George H. Anderson
Foley Artist
Goro Koyama
Goro Koyama
Andy Malcolm
Andy Malcolm
Steve Hammond
Steve Hammond
Apprentice Sound Editor
Jana Triska
Jana Triska
Dialogue Editor
James Matheny
James Matheny
Jim Brookshire
Jim Brookshire
Kerry Dean Williams
Kerry Dean Williams
Music Editor
Adam Milo Smalley
Adam Milo Smalley
ADR Editor
Julie Feiner
Julie Feiner
Nicholas Korda
Nicholas Korda
Sound Re-Recording Mixer
Andy D'Addario
Andy D'Addario
Tom E. Dahl
Tom E. Dahl
Sound Effects Editor
D. Chris Smith
D. Chris Smith
David F. Van Slyke
David F. Van Slyke
ADR Mixer
Greg Steele
Greg Steele
Thomas J. O'Connell
Thomas J. O'Connell
ADR Supervisor
Renée Tondelli
Renée Tondelli
Music Consultant
John Houlihan
John Houlihan
Orchestrator
Sonny Kompanek
Sonny Kompanek
Assistant Sound Editor
Dana LeBlanc Frankley
Dana LeBlanc Frankley
Damon Cohoon
Damon Cohoon
Scoring Mixer
Michael Farrow
Michael Farrow
Production Sound Mixer
Larry Sutton
Larry Sutton
Foley Supervisor
Roy Seeger
Roy Seeger
Boom Operator
Tony Giancinti
Tony Giancinti
Sound Recordist
Ivan Johnson
Ivan Johnson
Art Art Direction
Andrew Neskoromny
Andrew Neskoromny
Production Design
Rusty Smith
Rusty Smith
Set Decoration
Elizabeth Wilcox
Elizabeth Wilcox
Assistant Property Master
R. Mark Hughes
R. Mark Hughes
Ken Wills
Ken Wills
Property Master
Bryan Korenberg
Bryan Korenberg
Assistant Art Director
Louise Middleton
Louise Middleton
Alan Galajda
Alan Galajda
Storyboard Artist
Gabriel Hardman
Gabriel Hardman
Art Department Coordinator
Victoria Balharry
Victoria Balharry
Assistant Set Decoration
Linda Williams
Linda Williams
Matt Reddy
Matt Reddy
Head Greensman
Dwight Upshaw
Dwight Upshaw
Set Decoration Buyer
Britt Matheson
Britt Matheson
Construction Coordinator
Leyton Morris
Leyton Morris
Title Designer
Brian King
Brian King
Directing Director
Jay Roach
Jay Roach
Second Unit Director
Steve Boyum
Steve Boyum
First Assistant Director
Richard Cowan
Richard Cowan
Script Supervisor
Jessica Clothier
Jessica Clothier
Second Assistant Director
David Klohn
David Klohn
Third Assistant Director
Eddy Santos
Eddy Santos
Harley Cohen
Harley Cohen
Assistant Director Trainee
Anthony Lundrigan
Anthony Lundrigan
Lighting Chief Lighting Technician
Michael LaViolette
Michael LaViolette
Rigging Gaffer
Jim Gregor
Jim Gregor
Assistant Chief Lighting Technician
Burton 'Joe' Kuchera
Burton 'Joe' Kuchera
Rigging Grip
Richard Schmidt
Richard Schmidt
Camera Director of Photography
Peter Deming
Peter Deming
Assistant Camera
Greg Beaton
Greg Beaton
Toby Armitt
Toby Armitt
Second Unit Director of Photography
Roger Vernon
Roger Vernon
"B" Camera Operator
Roger Vernon
Roger Vernon
Douglas Craik
Douglas Craik
Richard Mason
Richard Mason
Still Photographer
Rob McEwan
Rob McEwan
Steadicam Operator
John Clothier
John Clothier
"A" Camera Operator
John Clothier
John Clothier
First Assistant "A" Camera
Cam North
Cam North
Best Boy Grip
John Adshead
John Adshead
Second Assistant "A" Camera
Carrie Wilson
Carrie Wilson
Key Grip
Brian A. Kuchera
Brian A. Kuchera
Dolly Grip
Brent J. Kuchera
Brent J. Kuchera
Editing Editor
Jon Poll
Jon Poll
Additional Editor
Greg Hayden
Greg Hayden
First Assistant Editor
Curtis Croeni
Curtis Croeni
Negative Cutter
Mary Beth Smith
Mary Beth Smith
Assistant Editor
Margaret Liu
Margaret Liu
Production Executive Producer
Dan Kolsrud
Dan Kolsrud
Casting
Linda Lowy
Linda Lowy
John Brace
John Brace
Associate Producer
Shauna Robertson
Shauna Robertson
Local Casting
Tina Gerussi
Tina Gerussi
Candice Elzinga
Candice Elzinga
Michelle Allen
Michelle Allen
Producer
Howard Baldwin
Howard Baldwin
David E. Kelley
David E. Kelley
Co-Producer
Karen Elise Baldwin
Karen Elise Baldwin
Jack Gilardi Jr.
Jack Gilardi Jr.
Richard M. Cohen
Richard M. Cohen
Unit Production Manager
Fran Rosati
Fran Rosati
Production Coordinator
Janine Anderton
Janine Anderton
Post Production Accountant
Abraham Park
Abraham Park
Extras Casting
Louise Mackiewicz
Louise Mackiewicz
Janet Powers
Janet Powers
Production Secretary
Sam Gainer
Sam Gainer
Payroll Accountant
Jill Antal
Jill Antal
Production Accountant
Byron Macdonald
Byron Macdonald
Terry Lynn Greening
Terry Lynn Greening
Location Manager
Warner Einer
Warner Einer
Assistant Location Manager
Patricia Compton
Patricia Compton
Assistant Production Coordinator
Anne Fraleigh
Anne Fraleigh
Assistant Accountant
Shaun McKay
Shaun McKay
Production Assistant
Riley Walsh
Riley Walsh
Sean Patrick Finnan
Sean Patrick Finnan
Costume & Make-Up Costume Design
Deena Appel
Deena Appel
Key Makeup Artist
Victoria Down
Victoria Down
Assistant Costume Designer
Lorraine Carson
Lorraine Carson
Key Hair Stylist
Pauline L. Tremblay
Pauline L. Tremblay
Makeup Artist
Samantha Rumball
Samantha Rumball
Dina Crittenden
Dina Crittenden
Set Costumer
Diane Routly
Diane Routly
Paul Lavigne
Paul Lavigne
Hairstylist
Laura De Moissac
Laura De Moissac
Jon C. White
Jon C. White
On Set Dresser
Gordon Brunner
Gordon Brunner
Costumer
Kim Schwandt
Kim Schwandt
Visual Effects Visual Effects Supervisor
David D. Johnson
David D. Johnson
Visual Effects
John Coats
John Coats
Bill Church
Bill Church
Steve Koch
Steve Koch
Crew Special Effects Coordinator
Gary Paller
Gary Paller
Stunts
Guy Bews
Guy Bews
Kirk Jarrett
Kirk Jarrett
Jodi Stecyk
Jodi Stecyk
Corry Glass
Corry Glass
Jason Glass
Jason Glass
Shanne Leavitt
Shanne Leavitt
Stunt Coordinator
Guy Bews
Guy Bews
Dialect Coach
Judy Dickerson
Judy Dickerson
Craft Service
Sherrie Wills
Sherrie Wills
Transportation Coordinator
Coleman Robinson
Coleman Robinson
Cableman
Shane Connelly
Shane Connelly
Video Assist Operator
Rob Parisien
Rob Parisien
Actor's Assistant
Robert Long
Robert Long
Scott Jackson
Scott Jackson
Lisa Saylan
Lisa Saylan
Sarah Ballard
Sarah Ballard
Unit Publicist
Leeanne Muldoon
Leeanne Muldoon
Transportation Captain
Kevin Simpson
Kevin Simpson
Transportation Co-Captain
Brian Aebly
Brian Aebly
Writing Writer
David E. Kelley
David E. Kelley
Sean O'Byrne
Sean O'Byrne
Department Role Name

Join the discussion

Please Log in to comment